במפגש שלי עם לקוחות, וגם בעבודה עם עצמי, אני נתקלת בתקופות החשוכות שבהן, פשוט, אין מה שיניע לפעולה.

החלטתי להקדיש את הפוסטים הבאים למחקר קטן על מוטיבציה….

 

הרצאה על מוטיבציה: ״דן פינק, על המדע המפתיע של מוטיבציה״, שמצאתי ב – Ted:

הנה, סיכום של הרעיונות שהוזכרו בהרצאה:

נתחיל מסוף ההרצאה ומהשורה התחתונה-יש חוסר התאמה בין מה שהמדע יודע לבין מה שעסקים עושים בפועל. זה מה שהמדע יודע:

  1. תגמולים של אם-אז לעיתים קרובות הורסים יצירתיות.
  2. התגמולים של המאה ה-20, התמריצים שאנו חושבים שהם חלק טבעי של העסקים, עובדים, אבל רק בתחום צר מאד של נסיבות.
  3. הסוד לביצועים גבוהים אינו פרסים ועונשים, אלא הדחף הפנימי הבלתי נראה. הדחף לעשות דברים עבור עצמך. הדחף לעשות דברים כי אכפת לך.

הדעה הרווחת היא, שכשנותנים לאנשים תמריצים חיצוניים, כמו פרסים, (שיטת המקל והגזר, שכר ועונש) על משימות שעליהם לעשות, הביצועים שלהם ישתפרו.
אבל…
לפי דן פינק: ״תגמולים, מעצם טבעם, מצמצמים את ההתמקדות שלנו, מרכזים את התודעה. וזאת הסיבה לכך שהם פועלים במקרים כה רבים. וכך, עבור משימות מכניות, עם פתרון ידוע וברור, התמקדות מצומצמת, כשרואים מייד את המטרה, ונעים אליה במהירות, עובדים מצויין….התגמול למעשה מצמצם את ההתמקדות שלנו ומצמצם את האפשרויות העומדות בפנינו.״

 במשימות שדורשות יצירתיות וחשיבה, התוצאות הפוכות. בבעיות בהן היכולות היצירתיות והתפיסתיות של מח ימין נדרשות לפעולה, ההבטחה לתמריצים רק מורידה את הביצועים, ומערפלת את החשיבה. יש גישה חדשה, שמתאימה יותר למאה ה-21:

״זוהי גישה שנבנתה יותר סביב מוטיבציה פנימית. סביב הרצון לעשות דברים כי הם חשובים עבורנו, כי אנו רוצים לבצעם, כי הם מעניינים, כי הם חלק ממשהו חשוב. ולדעתי, מערכת ההפעלה החדשה הזאת עבור העסקים שלנו סובבת סביב שלושה רכיבים:

אוטונומיה, מיומנות ומטרה. 

אוטונומיה – הדחף לכוון את חיינו. 

מיומנות – הרצון להשתפר יותר ויותר במשהו שחשוב לנו. 

מטרה – התשוקה לעשות את מה שאנו עושים בשירות משהו שהוא גדול יותר מאיתנו.
אלו הם אבני הבניין של מערכת הפעלה חדשה לגמרי עבור העסקים שלנו.״

מה עושים עם זה?

רב הבעיות שבעלי עסק, אמנים, מטפלים וקוסמים נתקלים בהם ביום יום, הן לא משימות עם מערכת כללים ברורה ופתרון יחיד. להיפך, הפתרון, אם הוא קיים, הוא מפתיע ולא מובן מאליו.

לכן, מציאת המוטיבציה הפנימית היא אחד המפתחות להתקדמות ביצירת המציאות הכלכלית והעסקית הרצויה.
כלומר, פעולה מתוך רצון בכמות כסף מסויים שתקבלו, או מידת ההכרה שתהיה לכם, או כמות לקוחות חשובה, תעזור בתחומים מסויימים, אבל ייתכן ולא תעזור במקרה של ירידה בתפוקה ובמוטיבציה, לעומת הנעה פנימית ,או בשפת אבני הבניין שהוזכרו בהרצאה: מטרה, מיומנות ואוטונומיה, שיאפשרו להדליק את האש מחדש, בתקופות חשוכות יותר:

מטרה – למצוא את החלום הגדול שאליו אנחנו מתחברים באמת, בשירות של משהו שהוא גדול מאיתנו. אולי אפילו מטרה שאף פעם לא נוכל להשיג בשלמותה, אך תהווה לנו מגדלור לשאוף ולהתקרב אליו יותר ויותר מיום ליום.

מיומנות – אם אתם מטפלים בשיטה מסויימת – למצוא איך לתרגל אותה, ולהתערבב איתה, כדי שברגע הנכון, תשלפו את היצירה הנכונה לאותו רגע, מול מטופל, מול עצמכם. אם אתם אמנים, לתת דרור לכך שתיצרו עוד ועוד יצירות בטכניקה ובגישה שאתם הכי מחוברים אליה, עד שהיד והגוף כבר לא ידעו את עצמם – הם יהיו היצירה עצמה.

אוטונומיה – לפעול במרחב שנעים לכם, בקצב שמתאים לכם, בתדירות שנכונה לכם, ובמקום למדוד את עצמכם לפי לוחות זמנים, לכוון ליצור עוד ועוד את יצירת חייכם. כל רגע מחדש.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *